Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

göğüs kanseri tedavi1. Operatif (radikal)

Bu tedavi ameliyat sırasında tümörün tamamen çıkarılması içindir. Cerrahi müdahale, bu hastalığı tamamen tedavi etmenin tek yoludur. Fakat her zaman olumlu bir sonuç vermez: kanserin doğasına ve evresine çok bağlıdır.

2. Yardımcı (koşullu radikal)

Bu terapiler cerrahiden önce, ameliyat sırasında ve sonrasında uygulanabilir veya nadir durumlarda kullanılır. Bunlara radyasyon terapisi, kemoterapi ve immünoterapi dahildir.
Hastalık ileri evrede tanımlanmışsa, göğsün tamamen çıkarılması bile çare olmayabilir. Ameliyat reddedilirse, durdurulamayan metastaz olasılığı vardır, onkolog palyatif bakım ile yetinebilir.

Erken tanı ve tedavi belirtileri kaldıracak ve ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Bundan birkaç on yıl önce, bu hastalığın tedavisinde memenin tamamen çıkarılması gerekiyordu. Bu, birçok kişinin en etkili terapiyi reddetmesini sağladı. Her zaman memenin tamamen çıkarılması gerekli değildir: yeni işlem türleri ve yeni ekipmanlar sayesinde ameliyatta kısmen tasarruf sağlanmıştır.

a. Lumpektomi (Lumpektomi, göğüsteki kanserli veya anormal dokunun cerrahi yöntemle alınması işlemidir.)

Bu tür operasyon, tümörün yakın çevresindeki doku ile segmental çıkarılmasını sağlar. Tümörün sadece bir bölgede olması ve büyük boyutları (en fazla 4 cm) olması koşuluyla gerçekleştirilir. Lümpektomiden sonra meme şekil ve hassasiyetini korur.

Ameliyattan sonra, radyasyon terapisine (5-7 hafta) tabi tutulması gerekir. Ne yazık ki lumpektomi, nüksleri fazla etkilemez ve operasyondan sonra çoğalmasını tetikleyebilirler.

b. Blokhin’in radikal sektörel rezeksiyonu

Bu tür ameliyat göğüslerini kurtaracak, ancak şekli ve boyutu değil: Küçük göğüs kası dahil olmak üzere dokuların% 33 – 25’i ve dokular (lenf bezleri ve lif), koltukaltının altındaki, köprücük kemiğinin altındaki bölgede çıkartılıyor. İkincisi, daha sonra meme kanseri tekrar ortaya çıkarsa, metastaz gelişimini ekarte etmek için gereklidir.

c. Mastektomi (Basit ve modifiye radikal mastektomi olarak basitçe iki şekilde yapılır.)

Radikal mastektomi göğsün ve bazı diğer dokuların tamamen çıkarılmasını gerektirir. Böyle bir işlem, nüksleri hariç tutar (çoğu durumda). Metastaz olmaması durumunda etki sağlar. Bununla birlikte, mastektomi, varlığıyla hastanın ömrünü uzatır, kalitesini yükseltir. Mastektominin kozmetik etkisi oldukça ciddi, ancak büyük tümörlerde hayat kurtarmanın tek yolu budur.

Geleneksel cerrahi müdahaleye ek olarak, ek teknikler de kullanılabilir: cryomammotomi(dondurarak doku çıkarma) ve ablasyon (lazer, radyofrekans vs.). Bu teknikler cerrahi girişime karşı kontrendikasyona sahip kadınlar (örneğin diabet hastaları) için bir ameliyat yapılmasına izin verir. Bu durumda, meme kanseri tedavisinde daha başarılı ve daha az travmatik bir tedavi mümkündür, ancak nüksler de olabilir.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1. Radyasyon tedavisi

Radyasyona maruz kalma, yalnızca operasyona ek olarak kullanılır. İşlem sırasında, kanser hücreleri doğrudan tümör bölgesi üzerinde tahrip edilir. Bu tedavinin asıl görevi ameliyattan sonra nüksleri ortadan kaldırmaktır.

2. Kemoterapi

Damardan solüsyon veya ağız yolu ile (tablet)uygulanır.Sağlıklı hücrelere olumsuz etki yapar.Kemoterapi periyodik olarak birkaç aşamada yapılır. Ameliyattan önce ve sonra kullanılırlar, bazen cerrahi müdahaleyi değiştirirler. Kemoterapiden sonra vücut birkaç ay içinde iyileşebilir.

3. İmmünoterapi

Yöntem, hastanın vücudundaki kendi koruyucu mekanizmalarını güçlendirmeye yöneliktir.Bağışıklık uyarıcı etkisi, uyuşturucular kanser hücrelerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. İmmünoterapinin kendisi yeterince etkili değildir, bu nedenle yalnızca diğer yöntemlerle (örneğin, kimyasal müstahzarlar ile) birlikte kullanılır.

Şu anda, bu yöntemler çoğu durumda yardımcı olarak kullanılmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi yardımı ile metastaz gelişimini durdurmak da mümkündür.

Palyatif, bir hastanın acısını hafifletmeye yönelik ve tamamen iyileştirilemeyen tedaviyi ifade eder. Güçlü analjezikler uygulayan, göğüs kanseri tümörü için ameliyat uygulayan, bağışıklığı artıran ve semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. Bu tedavi kanserin son aşamasında reçete edilir.