Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri konusunda her kadın bilinçli olmalıdır. Dünyada yılda 1 milyon 700 binden fazla kadın Meme kanseri oluyor. Türkiye’de ise her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor.

Meme kanseri bazı uyarılar vererek geliyorum diyor. Bu uyarıları ciddiye almamak hayatı tehlikeye atıyor. Akciğer kanserinden sonra ölüm oranının en yüksek olduğu kanser türü meme kanseri olduğunu biliyor muydunuz?

Her kanser türünde olduğu gibi Meme Kanseri’nde de erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıyor. Erken teşhis ve tanı için 20 yaşların üzerinde her kadın kendisine ayda bir meme muaynesi yapmalılar.

Meme Kanseri Belirtileri sayesinde kanser daha fazla ilerlemeden teşhis edilebilmektedir.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

1- Memede Kitle Olması

Meme kanserinin en önemli belirtilerinden biri meme veya koltuk altında elimize kitle gelmesidir. Kanserli kitleler diğer şişliklerden farklı olarak çok sert yapıdadırlar.

2- Meme Başında Akıntı

Meme sıkılmadığı halde kanlı veya şeffaf bir akıntı gelmesi durumunda bu durumun nedeninin kesinlikle araştırılması gerekmektedir.

3- Meme Başındaki Şekilsel Bozukluklar

Kendinizi aynada incelediğiniz meme başlarında çökme, çekilme veya şekilsel bozukluklar görüyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

4- Meme Başının Derisinde Farklılaşmalar

Yine kendinizi ayna karşısında incelerken eğer meme başında deri soyulması yada kabuklanma gibi durumlar söz konusuysa bir uzmana görünmekte fayda var.

5- Memede Şekilsel Bozukluk veya Büyüme

Bu durumu en net yine aynaya bakarak tespit edebilrisiniz. İki elinizi belinize koyduğunuzda memelerinizin ikisi de simetrik mi yani eşit boy ve aynı şekilde mi? Büyüme var mı? Eğer simetrik değil veya büyüme mevcutsa yine bir doktora başvurmanızda yarar bulunmaktadır.

6- Meme Cildinde Kızarıklık ya da Yara

Bir yere çarpıp yaralanma söz konusu değil ise memede birden meydana gelen kızarıklık ve yaraları mutlaka ciddiye almalısınız.

7- Memede Ödem, Şişlik ve İçe Doğru Çekinti

Her ödem ve şişlik meme kanserini işaret etmez, bu ödem ve şişlikler adet ve gebelik dönemlerinde de meydana gelmektedir. Fakat bunun yanı sıra içe doğru çekilmeler ve portakal kabuğu şeklinde pürüzlü bir görünüm mevcutsa derhal doktora başvurmalısınız.